OHNISKÁ

V tomto článku sa dozviete niečo o pár (dvanástich) typoch ohnísk. Ku každému ohnisku nájdete obrazovú ilustráciu a popis. Uvidíte tu napr. Chipewayskou kuchyňa, stolové ohnisko, Tri ihlice, Kanadský krb, Oheň lenochov atd ...

Pagoda

Aj keď pagodu pozná z príručiek väčšinou každý nováčik, dá jej príprava predsa len niekedy zabrať. Polená borovicového alebo smrekového dreva je dobré opatriť záseky, aby sa nezosúvala. Výplň je zo suchého raždie.


Hranice

Na slávnostný oheň sú dobrá pozdĺžne půlená polená o rovnakej dĺžke. Výplň je opäť raždie a triesky. Okolo slávnostného ohňa robíme dva kruhy z kamenů- vnútornej z väčších a vonkajšej z menších. Do vonkajšieho posvätného kruhu smie vstúpiť len "ohnivec" poverený starostlivosťou o oheň a náčelník či sheriff.


Pyramída

Pri stavbe tohto typu ohňa je vhodné použiť stredné oporný kôl. Okolo neho narovnáme do kruhu. Suchý Vývrat nebopařezový koreň umiestnený do prostred pyramídy vykúzli pri obřadním zapaľovania.Výkon peknú atmosféru.


Strážny oheň

Môže horieť celú noc, ak ho hliadka prikrmuje, postrkováním polien. Predpokladom je suché drevo, ktoré rýchlo nehorí.


Kanadský krb

Je neoceniteľný vždy, keď potrebujeme chrániť oheň pred nárazmi vetra a zabrániť väčším stratám tepla. Jeho stena je z polienok o priemere najviac 10 cm. Usmerňuje teplo a dá sa na ňom sušiť aj mokrý odev.


Oheň lenochov

Si hocikto pletie s kanadským krbom. Ide o podobné ohnisko, len polená sú naskladané na šikmé koly a po nich sa zosúvajú do ohňa. Dá sa na ňom ľahko vysušiť prevlhnuté či zmoknuté drevo.


Ohnisko z kameňov

Na kratšie výpravy sa pre varenie buduje ohnisko z dvoch kameňov. Kotlík i napríklad panvicu na ňom pekne sedí. Len kamene je nutné porovnať do rovnakej výšky, napríklad aj zakopaním časti niektorého z nich do zeme.


Záves kotlíka

Jednoduchým spôsobom varenie v prírode je záves kotlíka vo vidliciach. Kvôli zástrčkách nie je nutné sekať zelené konáre stromov. Ľahko ich nahradíme guliačmi alebo silnejšími koly s výrezom, ktoré krížom zarazíte do zeme a zviažete povrazom.


Poľný sporáčik

Môže postaviť z kameňov a ílu. Sá sa na ňom variť, peci aj smažiť na panvici zároveň. Dobré je mať so sebou malý rošt. Nepoužívať k stavbe kamene z potoka - žiarom praskajú.


Tri ihlice

Americkí skauti so sebou nosí v plátne tri polmetrovej ihlice zo silného drôtu (asi 6 mm). Nemusí potom zháňať po prériách rovnako vysokékameny.


Stolové ohnisko

Z narezaných guľatín sroubíme asi meter vysoký stolec, ktorý na hornej ploche pokryieme vrstvou ílu, na ktorom rozrobíme oheň.


Chipewajská kuchyňa

Túto konštrukciu používajú kanadskí skauti. Je viazaná lanom a hodí sa pre dlhšie táborenie. Počas deštemůže byť prekrytá starú plachtou.

Oheň na snehu

© 2018 Slovenský skauting - 144. zbor Posolstva B. P. Vráble, Hlavná 1221, 95 201 Vráble
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky